Go back
28.11.2024

Sutelktinis finansavimas ar savarankiškas NT valdymas – kas efektyviau?

Deividas Urbanovičius
RYŠIŲ SU INVESTUOTOJAIS VADOVAS
Crowdfunding vs. Independent Property Management: Which is More Efficient?
Share via

Šis straipsnis buvo publikuotas žiniasklaidoje.

Investavimas į nekilnojamąjį turtą (NT) jį įsigyjant ir nuomojant jau daugelį metų laikomas viena saugiausių ilgalaikių investavimo formų, tačiau tai dažnai reikalauja didelių finansinių išteklių, laiko ir pastangų. Tuo tarpu NT nuomos projektų sutelktinio finansavimo platformos siūlo paprastesnę alternatyvą pasinaudoti NT rinkos galimybėmis, išvengiant įprastų savininkų patiriamų iššūkių. Kuo šis investavimo būdas skiriasi nuo tradicinio NT valdymo ir kokias galimybes jis atveria investuotojams?

Pradėti ir tęsti investuoti galima su mažiau pinigų bei laiko investicijų 

Savarankiškai įsigyjant NT Lietuvoje, pradinio įnašo suma siekia 15–30 proc. turto vertės. Be to, dažnai prireikia papildomų investicijų patalpų atnaujinimui prieš pradedant jas nuomoti, taip pat ilgalaikių lėšų priežiūrai, draudimui ir nenumatytiems remonto darbams.

„Pasirinkus sutelktinio finansavimo modelį, į NT nuomos projektus galima investuoti pradedant nuo mažesnių sumų. Pavyzdžiui, per platformas kaip „InRento“ pradėti galima nuo 500 eurų. Tai suteikia galimybę investuotojams išbandyti šį metodą ir diversifikuoti savo portfelį neturint didelio pradinio kapitalo“, – sako „InRento“ ryšių su investuotojais vadovas Deividas Urbanovičius. 

Be finansinių sąnaudų, nuosavybės valdymas dažnai kelia laiko iššūkių. Nuomininkų paieška, sutarčių sudarymas, konfliktų sprendimas ir priežiūros darbai reikalauja ne tik žinių, bet ir didelio įsitraukimo. Toks procesas dažnai tampa papildomu darbu.

„Sutelktinio finansavimo platformos sumažina šiuos rūpesčius, nes už NT administravimą ir kasdienę priežiūrą atsako paskolos gavėjas. Investuotojai gali skirti daugiau laiko kitiems prioritetams, o jų vaidmuo apsiriboja investicijų stebėjimu“, – teigia D.Urbanovičius.

Pastovi ir konkurencinga grąža 

Sutelktinio finansavimo privalumai neapsiriboja mažesnėmis finansinėmis ir laiko sąnaudomis. Vienas iš pastebimų šio modelio privalumų – stabilus pajamų srautas ir galimybė uždirbti konkurencingą grąžą. Tokia galimybė sudomina ir didesnio kapitalo investuotojus, galinčius į projektą investuoti nuo 50.000 eurų. 

Vidutinė NT nuomos grąža Lietuvoje šių metų antrą ketvirtį siekė apie 6,44 proc., rodo „Global Property Guide“ duomenys. Tuo tarpu „InRento“ realizuotų projektų vidutinė metinė grąža šiuo metu, įskaitant kapitalo prieaugį, viršija 12 proc. 

Prognozuojama projekto grąža dažnai viršija lūkesčius dėl kintamų palūkanų ir jų indeksavimo. „Atsargus ir konservatyvus projektų atrankos procesas leidžia užtikrinti stabilų pajamų srautą ir dažnai didesnę grąžą nei tradicinėje NT nuomoje. Įmokos investuotojams atliekamos kiekvieną mėnesį, kaip ir įprastos nuomos modelyje“, – sako D.Urbanovičius.

Rizikų valdymas 

Rizikos valdymas yra vienas svarbiausių veiksnių, renkantis investavimo į NT būdą. Savininkai, įsigiję būstą su paskola gali susidurti su nenumatytomis aplinkybėmis – pokyčiai rinkoje ar pasikeitusi palūkanų norma – kurios gali padidinti paskolos įmokas. Tai gali ne tik sumažinti pelningumą, bet ir kelti papildomų iššūkių.

„Sutelktinio finansavimo modelyje ši rizika yra priskiriama paskolos gavėjui, o suteiktos paskolos yra užtikrintos konservatyviu nekilnojamo turto įkeitimu, todėl investuotojai gali jaustis ramesni dėl rinkos svyravimų ar palūkanų pokyčių.“, – priduria D.Urbanovičus. 

Sutelktinio finansavimo modelis taip pat suteikia galimybę lengviau diversifikuoti savo investicijas. Tai reiškia, kad investuotojai gali paskirstyti savo kapitalą tarp įvairių NT projektų, esančių skirtinguose regionuose, šalyse ar sektoriuose. Toks diversifikavimas mažina riziką, kad vieno projekto sunkumai reikšmingai paveiks visą investicinį portfelį. 

Galimybė pasinaudoti ekspertų žiniomis 

Sutelktinio finansavimo platformos ne tik supaprastina rizikos valdymą, bet ir suteikia galimybę investuotojams pasinaudoti profesionalų žiniomis. NT rinka yra sudėtinga ir nuolat kintanti – tinkamo laiko, vietos ar turto tipo pasirinkimas gali kelti iššūkių, ypač mažiau patyrusiems investuotojams. 

„Savarankiškai investuojant, dažnai priimami sprendimai, pagrįsti emocijomis – pavyzdžiui, NT pasirinkimas pagal dizainą ar subjektyvų vietovės patrauklumą. Mes vadovaujamės objektyviais duomenimis ir analize, todėl mūsų projektai yra orientuoti į patraukliausią finansinį rezultatą“, – teigia D.Urbanovičius.

Didesnis likvidumas antrinėje rinkoje 

Vienas iš sutelktinio finansavimo pranašumų, lyginant su savarankišku NT valdymu, yra paprastesnis likvidumas. Tradiciniame NT investavime turto pardavimas – ypač mažesniuose miestuose – gali užtrukti mėnesius ar net metus. Tai apsunkina galimybę greitai atgauti investuotą kapitalą ar jo dalį. Tačiau tam tikrose sutelktinio finansavimo platformose dažnai veikia antrinė rinka, leidžianti investuotojams parduoti savo suteiktas paskolas dar iki projektų užbaigimo. 

„Antrinė rinka suteikia lankstumo, sukuriančio galimybę investuotojams greičiau pasitraukti iš dalies investicijų arba parduoti tik jų dalį, išlaikant kitą portfelio dalį. Šiais metais „InRento“ antrinėje rinkoje buvo suprekiauta už 1,4 mln. eurų, kas rodo aktyvų ir dinamišką investuotojų bendradarbiavimą“, – pabrėžia D.Urbanovičius. 

Investavimas susijęs su rizika prarasti dalį ar visą investuotą sumą, todėl investicijas yra rekomenduotina diversifikuoti ir investuoti atsakingai.